Parkety sú vhodné pre pokládku na podlahové vykurovanie. Je však samozrejmosťou, že pokládka musí byť vykonaná odborne a sú pri nej rešpektované zvláštne pokyny pre pokládku. Parkety musia vykazovať pre túto konštrukciu zodpovedajúci tepelný odpor, ktorý nie je príliš vysoký a ani príliš nízky. Tým sa docieli rovnomerného prijímania a zdieľania tepla.
Niektoré druhy dreva a spôsob pokládky do vzorov nie sú vhodné pre podlahová vykurovanie. Preto je vždy najlepšie obrátiť sa na predajcu a vyžiadať si informácie o vhodnosti vami zvoleného materiálu.
Podlahy pre podlahové vykurovanie:
- klasické parkety v hrúbke 15 mm,
- plávajúca podlaha drevená 15 mm,
- dvojvrstvé parkety,
- exotické parkety v hrúbke 15 mm (len stabilné dreviny ako merbau, doussie, teak, iroko, …),
- mozaikové parkety,
- viacvrstvé parkety,
- priemyslové parkety (okrem buku a kompasu všetky).
Vybrané druhy dreva – ako sú buk, jatoba, garapa, aloma, kompas a javor, reagujú na klimatické vplyvy pomerne značným kolísaním rozmerov. U týchto druhov, ak sú pokladané na podlahové vykurovanie, dochádza k výraznejšiemu tvoreniu špár. Toto sa všeobecne týka aj DUO parkiet, drevených a plávajúcich podláh.
V súlade s normou pre pokladanie podláh na podlahové vykurovanie sú tieto požiadavky:
- Vlhkosť mazaniny nesmie prekročiť v dobe pokladania parkiet 1,0 % (platí pre cementovú mazaninu – anhydrit 0,5 %).
- Cementové mazaniny vyžadujú dobu vytvrdenia cca 4 týždne pri priaznivých klimatických podmienkach. Najskôr po tejto dobe je možné zahájiť vykurovacie opatrenia k odparovaniu vlhkosti. Najskôr sa pred pokladaním zvyšuje teplota denne o 5 °C až do docielenia maximálneho vykurovacieho výkonu. Túto teplotu je potrebné udržať na 1 cm hrúbky mazaniny konštantne po celý 1 deň. To znamená, že pri celkovej hrúbke mazaniny 8 cm = 8 dní. Počas tejto doby musia byť miestnosti priebežne vetrané; je však potrebné vylúčiť prievan. Každý ďalší deň naviac znamená väčšiu istotu a je užitočný pre odparenie zostávajúcej vlhkosti.
Kombinácia drevenej podlahy a podlahového vykurovania je ideálna pri dodržaní nasledujúcich podmienok:
- Použite viacvrstvé alebo masívne drevené podlahy o hrúbke 10–15 mm (súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,08 W.m-l.K-1); slabšia konštrukcia je pri zmenách teploty nestabilná, podlahy hrubšie než 15 mm nezaručujú dobrú prestupnosť tepla.
- Nepoužívajte dreviny, ktoré sú citlivejšie na zmeny teploty a vlhkosti (napr. buk); vhodný je dub, jaseň, jelša, vynikajúce vlastnosti má hevea a merbau!
- Najvhodnejším je systém teplovodného podlahového kúrenia.
- Teplota v primárnom okruhu by nemala prekročiť 50 °C.
- Teplota nášlapnej vrstvy do max. 23 °C. Táto teplota je optimálna nielen pre parkety, pri vyšších teplotách je pri kontakte podlaha vnímaná ako príliš teplá.
- Pre rovnomerné rozloženie teploty musí byť teplovodná hadica, popr. elektrické káble, rozložené rovnomerne a to najmenej 4,5 cm pod povrchom betónu.
Pri zahájení vykurovacieho cyklu postupujte nasledovne:
- Pri montáži nesmie vlhkosť podkladnej vrstvy presiahnuť 2 % relatívnej vlhkosti. Na betón položte PE – folii 0,2 mm a použite podložku s dobrou tepelnou prestupnosťou. Dbajte na dôkladné zlepenie jednotlivých dielcov, lepidlo musí byť v celej dĺžke spoja pri montáži vytlačené na povrch. Pri masívnych vlisoch je nutné použíť vhodné lepidlo.
- Doporučená teplota pri montáži je 18–22 °C.
- Udržujte relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti v rozmedzí 40–60 %. Táto hodnota je optimálna nielen pre parkety, ale aj pre ľudské zdravie.
- Ak používate podlahové kúrenie len pri vykurovacej sezóne je nutné vždy na začiatku tohto cyklu dosiahnť plného výkonu pozvolna (v priebehu cca 10 dní).
Montáž podlahy s podlahovým kúrením:
- ako plávajúca – nie je pevne spojená s podkladom, pri zmenách teploty a vlhkosti podlaha dilatuje v celej ploche, netvoria sa špáry,
- celoplošným lepením k podkladu – lepšia tepelná prestupnosť, určitou nevýhodou je väčšie riziko vzniku špár medzi jednotlivými dielcami (buk), vhodný je dub, jaseň, jelša, vynikajúce vlastnosti má hevea a merbau.